ARAÇLARA ÇARPILMAMANIN YOLLARI – BİSİKLET GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ DERSLER

Bu doküman, diğer bisiklet güvenliği rehberlerinden farklıdır: “kaskınızı takın” ve “kurallara uyun” dan biraz daha fazlasını söyler. Şunu bir an göz önüne getirin: kask takıyor olmak, sizi araçlardan koruma konusunda hiçbir şekilde önlem olamaz. Elbette ki, eğer aracın size çarpması durumunda kask büyük ihtimalle sizi koruyacaktır, fakat öncelikli hedefiniz araçların size çarpmasından kaçınmak olmalıdır. Çok sayıda bisikletçi, kask takmış olmalarına rağmen, araçların çarpması sonucunda hayatını yitiriyor. İronik bir şekilde, bu kişiler kask takmadan sürüyor olsalardı fakat aşağıda listelenen yönergelere uysalardı, belki de şu an hayatta olacaklardı. Kask takmak konusunda tereddüde düşmeyin, tedbirli olmakta her zaman fayda vardır. Yine de öncelikli olarak çarpılmamaya önem vermelisiniz. Gerçek bisiklet güvenliği için bu gereklidir.

Kurallara da uygun şekilde, pek çok insan, bir kavşakta kırmızı ışıkta geçmenin aptalca olduğunun farkındadır (Ç.N. – Gerçekten öyle mi? Ülkemizde durum hiç de öyle değil), bu yüzden “kurallara uyun” tavsiyesi o kadar da yardımcı olamaz, çünkü bu çok açıktır. Burada bulacağınız çeşitli senaryolarda durum her zaman o kadar “açık” olmayacak.

“Kurallara uyun” tavsiyesindeki bir başka problem de, insanların dikkate alması gereken tek şeyin bu olduğu yanılgısına yol açmasıdır. Oysa ki kurallara uymak sizi uzun vadede güvende kılmaz. İşte bir örnek: Kurallar, mümkün olduğunca sağdan gitmenizi söyler. Ancak sağa çok yakın sürerseniz, sağa parketmiş arabalardan birisi kapısını aniden tam önünüzde açabilir; sağdan trafiğe çıkan ya da park etmeye çalışan araçlar için daha az “görülebilir” olursunuz; arkanızdan gelen araçlar size çok yakın geçebilir çünkü onları yollarını değiştirmeye zorlayamayacak kadar sağdasınızdır… Tüm bu olası durumlarda kurallara uygun davranıyor olduğunuz halde yine de kazaya uğrayabilirsiniz.

Açık şekilde, karşıdan trafik akışı yoksa kırmızı ışıkta geçmek tehlikeli olmak zorunda değildir, tabii ki bunu yapmanızı tavsiye etmeyiz, ancak tavsiye etmememizin sebebi bunun güvenli olmaması değil, kurallara aykırı olmasıdır. Aradaki farkı kaçırmayın. Kurallara tam anlamıyla uyun, fakat bunu neden yaptığınızı bilin. Bu doküman, kurallara değil, araçlar tarafından çarpılmamanın yollarına odaklanıyor. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı görelim:

Araçlara çarpılmamanın on yolu

Çarpışma Tip I – Sağ Kavşak

Araç çarpmalarının (ya da çarpmaya ramak kalmalarının) en çok yaşandığı durumlardan biridir. Burada iki tür çarpışma söz konusudur: Ya aracın önündesinizdir, araç size çarpar, ya da araç sizin önünüze geçer ve siz ona çarparsınız.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

  • Bir kafa lambası edinin. Eğer gece sürüyorsanız, kesinlikle bir ön kafa lambası kullanmalısınız. Bu yasal olarak da zorunludur. Hatta gündüz sürüyor olsanız bile, yanıp sönme modundaki parlak beyaz bir ışık sizi sürücüler açısından daha görülebilir yapacaktır. Eski tip lambalara göre yaklaşık on kat daha uzun pil ömrüne sahip LED li lambaları bunun için kullanabilirsiniz. Kaska ya da kafaya monte edilebilen lambalar en iyisidir, çünkü sürücünün ışığınızı görmesini kesin olarak sağlamak için doğrudan ona bakabilirsiniz.
  • Korna. Yüksek sesli bir korna edinin ve ne zaman size sağdan ya da karşıdan yaklaşan (ya da bekleyen) bir araç gürürseniz onu KULLANIN. Eğer kornanız yoksa, yüksek sesle “HEY!” diye bağırın. Korna çalmayı ya da bağırmayı acemice bir iş gibi görebilirsiniz, ancak bu bir araç tarafından çarpılmaktan iyidir. Antrparantez, İngiltere’de bisikletlere korna takılması mecburidir.
  • Yavaşlayın. Eğer sürücü ile göz teması kuramadıysanız (özellikle geceleri), gerektiğinde tamamen durabileceğiniz ölçüde yavaşlayın. Şüphesiz bu temponuzu bozan ve sürüş zevkinizi azaltan bir durumdur, ancak yine bir araç tarafından çarpılmaktan iyidir.Bunu yapmak pek çok kez hayatımı kurtardı.
  • Daha soldan sürün. Resimdeki “A” ve “B” olarak işaretlenmiş çizgilere dikkat edin. Siz muhtemelen “A” çizgisinde sürüyorsunuz, kaldırıma çok yakın olarak, çünkü arkadan gelen araçlara çarpılmamak gibi bir endişeniz de var. Ancak sağdan yaklaşan araca dikkat edin: Sürücü trafiği kontrol ederken, bisikletin sürüş çizgisine, yani “A” ya bakmaz, diğer araçlara dikkat etmek için yolun daha ortasına doğru bakar (yani B çizgisine doğru). Eğer “B” çizgisinden sürecek olursanız, sürücünün size dikkat etme ihtimali artacaktır. B çizgisini kullanmanın bazı avantajları vardır: Eğer sürücü sizi görmez ve yola girerse, (Ç.N. Türkiye’de sizi GÖRDÜĞÜ halde yola girerse) daha da sola kaçmanız, ya da hızınızı yeterince artırıp aracın önünden geçip gitmeniz, ya da ona gerekli fren mesafesini bırakıp fren yapmasını sağlamanız gibi. Kısaca, B çizgisini kullanmak size bazı seçenekler sunar. Eğer en sağda kalırsanız ve araç yola girerse, tek seçeneğiniz aracın sürücü tarafındaki kapıya çarpmak olabilir. Burada anlatılan yöntemi kullanmak tam üç kez önüme bu şekilde araç çıktığı halde yaralanmamı önledi ve her üç durumda da eğer solda olmamış olsaydım aracın sürücü tarafındaki kapıya çarpacaktım.