Çarpışma Tip II – Kapı Sürprizi

 

Sağa parketmiş bir aracın kapısı aniden önünüzde açılır ve zamanında duramazsanız ona çarparsınız. Eğer şanslıysanız, siz kapıya çarpmadan önce aracın sürücüsü dışarı çıkar, böylece en azından çarpışma anında onu ezmenin mutluluğunu yaşarsınız, ve sert kapı yerine yumuşak bir dokuya çarpmış olursunuz. Bir avukat, kapı açılması sonucu ölen bisikletçilerin listesini tutuyor.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

  • Soldan sürün. Beklenmedik bir şekilde aniden açılan kapılara çarpmamak için park etmiş araçlarla arada yeterince mesafe bırakacak kadar soldan sürün. Aniden açılan bir kapıya çarpma olasılığı, arkadan gelen ve sizi açıkça görebilecek bir araç tarafından çarpılma olasılığından fazladır.

Çarpışma Tip III – Ölümün Kırmızı Işığı

Kırmızıda bekleyen bir aracın sağında durursunuz. Yeşil yanar, ileri doğru hareketlenirsiniz, araç aniden sağa döner: tam da sizin üzerinize doğru. Küçük araçlar da bunu sıklıkla yapar, ancak bu senaryo, özellikle büyük araçlar sözkonusu olduğunda ölümcüldür. Bir “Austin Bisikletçisi” -1- 1994 yılında bu şekilde öldürüldü, araç aniden sağa döndü ve bisikletçi aracın tekerlekleri altında ezildi.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

  • Kör noktada durmayın. Aracın sağında durmak yerine aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi arkasında durmayı tercih edin. Bu sizi, trafikte her yönden daha görülebilir yapar. Arkanızdaki aracın sizi görmemesi imkansızdır, çünkü tam önünde duruyorsunuz.

Olası diğer seçenekler de: 1- ilk resimdeki A noktasında durmaktır, bu sayede ilk aracın sürücüsü sizi görebilir; 2- ilk resimdeki B noktasında durmaktır, bu sayede araç sağa dönerse üzerinize kırmamış olur, ayrıca ikinci aracın sürücüsü tarafından da görülebilir olursunuz. İlk aracın sağında durmak hatasını ikinci araçta da yapmamalısınız, o da sizin bulunduğunuz yere doğru dönebilir.

Eğer A noktasında durmayı tercih ederseniz, ışık yandığı anda mümkün olan en çabuk şekilde karşıya geçmelisiniz. Aracın ileri mi devam edeceği, ya da sağa mı döneceğini anlamak için araca bakmayın. Eğer A noktasındaysanız ve araç sağa dönmek istiyorsa, bu kez onun yolunu kesmiş olacaksınız. Unutmayın, A noktasını seçmiş olmanızın temel sebebi, en kısa sürede karşıya geçebilmektir. Işık yeşile döndüğünde bunu yapın, ve çabuk olun (tabii ki kırmızı ışıkta geçme ihtimali olan diğer yönden gelen araçları da kollayın).

Eğer B noktasını seçerseniz, ışık yeşile döndüğünde önünüzdeki aracı GEÇMEYİN. Arkasında kalın, çünkü her an sağa dönebilir. Sağa dönmese bile, her an aniden sağa yanaşıp durmak isteyebilir. Sinyal vermesini beklemeyin, vermezler. Aracın her an sağa dönebileceğini varsayın (Bir aracı ASLA sağından geçmeyin!). Ancak kavşağı geçene kadar arkadan gelen diğer aracın önünde kalmaya gayret edin, yoksa aynı tehlikeli durum bu kez diğer araç ile yaşanabilir.

Kırmızı ışıkta geçmenizi tavsiye etmiyoruz, ancak aklınızın bir köşesine not edin: karşı yönden araç gelmiyorsa, kurallara uygun bir şekilde bir aracın sağında durup yeşilin yanmasını beklemektense, kırmızı ışıkta geçmek sizin için daha güvenli olabilir. Buradaki anafikir kuralları istediğiniz gibi çiğneyebileceğiniz değildir, kurallara uyuyor olmanın zarar görmenizi engelleyemeyebileceğidir.

Bu arada, kırmızı ışıkta durmuş bekleyen araçların sağından ilerlerken çok dikkatli olun: Bir yolcu aniden kapısını açıp inmeye kalkabilir, ya da aracın biri aniden sağa yanaşıp parketmeye karar verebilir.