Çarpışma Tip IV – Sağ Çengel

Bir araç sizi geçer ve tam önünüzden, ya da tam üzerinize doğru sağa dönmeye çalışır. Bir bisikletli olduğunuz için o kadar da hızlı gidiyor olmayacağınızı düşünürler. Çarpışmayı önlemek için frenlere asılsanız bile, genellikle yanlış birşey yapıyor olduklarını düşünmezler. Bu tür çarpışmalardan kaçınmak çok zordur, çünkü son ana kadar aracı farkedemezsiniz, ve araç bir kez önünüze kırdığında, kaçabilecek hiçbir yeriniz yoktur.

 Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

 •  Kaldırımdan sürmeyin. Kaldırımdan sürerken bir kavşağı geçmek istediğinizde araçlar sizi göremez, çünkü size dikkat etmezler. Keith Vick Aralık 2002 de bu şekilde öldürüldü.
 •  Soldan sürün. Tüm bir şeridi kaplamanız, sürücülerin sizi geçerek sağa dönme manevrasını yapmalarını zorlaştırır. Tüm bir şeridi kaplama konusunda kendinizi kötü hissetmeyin: eğer motorlu araç sürücüleri, önünüzden sağa dönerek ya da size çok yakın geçerek hayatınıza kastetmeye tereddüt etmiyorsa, sizin de bir şeridi kaplamaya tereddüt etmeniz gerekmez. Eğer yol araçların sizi güvenle geçmesine izin verecek kadar geniş değilse bile yine de bir şeridi kaplamaktan kaçınmayın. Şerit pozisyonu bahsi aşağıda daha detaylı olarak incelenecektir.
 •  Bir kavşağa gelmeden önce aynanızı kontrol edin. Eğer bir aynanız yoksa, edinin. Her kavşağa yaklaştığınızda, aynanıza dikkatlice bakın. Ayna kullanmak yerine başınızı çevirip arkaya bakmak, önünüzde olanları farketmenizi engeller, oysa bir kavşağa geldiğinizde, öncelikli olarak önünüzde olup bitenlerle ilgilenmelisiniz.
 • Çarpışma Tip V – Sağ Çengel – 2

   

  Yavaş giden bir aracı (hatta diğer bir bisikletliyi) sağından geçmeye çalışırken araç aniden parketmek için ya da sapmak için sağa, üzerinize doğru döner.

  Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

 • Hiçbir aracı sağından geçmeyin. Bu türlü çarpışmadan kaçınmak çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey: asla herhangi bir aracı sağından geçmeyin. Eğer önünüzdeki araç sadece 15 km/sa hızla gidiyorsa, siz de yavaşlayın, arkasında kalın. Aniden daha hızlı gitmeye başlayabilir, eğer bunu yapmazsa, güvenli olduğundan emin olduktan sonra onu solundan geçin.

  Bir bisikletliyi sollarken, onu geçmeden önce “solundan” diye bağırın. Böylece ansızın sola, üzerinize doğru kırmasını önlemiş olursunuz. Tabii ki, bir bisikletlinin ansızın sola kırma ihtimali, ansızın sağa kırma ihtimalinden azdır. Genellikle arkasına bakmadan ansızın sola kırmaz, bunu yaparsa arkadan gelen araçlara çarpılacağını bilir. Eğer onu soldan geçmenin güvenli olamayacağı kadar yolun solundan gidiyorsa, yani onu sağdan geçmek zorundaysanız, bu kez “sağından” diye bağırın.

  Eğer birkaç araba kırmızı ışıkta duruyorsa, o zaman onları sağından geçebilirsiniz. Ancak çok dikkatli olun. Aniden birisi aracın kapısını açıp inebilir. Ayrıca ışık aniden yeşile döner ve trafik akmaya başlarsa, 3. tip çarpışma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz: Ölümün kırmızı ışığı.

  Şunu hep aklınızda tutun: Yavaş giden büyük bir aracı takip ederken onun her zaman arkasında kalın, kör noktalara girmeyin, özellikle aracın sağına. Bir aracı sağından geçiyor olmasanız bile, eğer aniden sağa dönmeye kalkarsa, ona çarpabilirsiniz. Önünüzdeki araçla emniyetle fren yapabileceğiniz bir takip mesafesi bırakın.

 • Sağa dönmeden önce arkanıza bakın. Böylece 1 numaralı çarpışmalardan kaçınma kuralını çiğneyen ve sizi sağınızdan geçmek isteyen bisikletlileri farkedebilirsiniz. Sağa dönmeden önce arkanıza bakın ve sizi sağınızdan geçmek isteyen bir bisikletli olmadığına emin olun. Bazı bisikletlilerin kaldırımdan gittiğini ve arkanızda kaldırımdan geliyor olabileceğini unutmayın. Sizin hatanızın olmaması, bir çarpışma durumunda çekeceğiniz acıyı hafifletmez.

  Çarpışma Tip VI – Sol Kavşak

 

Karşıdan gelen bir araç tam önünüzde sola döner. Bu 1 numaralı çarpışmaya çok benzer. Dr. Lee Chilton, John Howell (Austin Cycling derneğinin eski başkanı) ve Janne Osborne’un da içinde bulunduğu Austin bisikletçileri, bu şekilde bir çarpışma yaşadılar.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

 • Kaldırımdan sürmeyin. Kaldırımdan sürerken bir cadde geçişine geldiğinizde, sürücüler tarafından görülemezsiniz.
 • Bir kafa lambası edinin. Eğer gece sürüyorsanız, kesinlikle bir kafa lambanız olmalıdır. Bu aynı zamanda birçok ülkede kanuni bir zorunluluktur.
 • Parlak giysiler giyin, hatta gündüz bile. Bu saçma görünebilir, ancak bisiklet küçük bir araçtır ve gündüz bile görülmesi zordur. Sarı veya turuncu yansıtmalı giysiler önemli bir fark yaratır. Yansıtmalı diz bantları da yine çok etkili ve ucuz bir çözümdür.
 • Araçları sağdan geçmeyin. Yavaş giden araçları asla sağından geçmeyin. Bunu yapmak, kavşaklarda karşıdan gelen araçlar tarafından görülebilmenizi engeller. Ayrıca sağından geçtiğiniz aracın aniden sağa dönmesi durumunda da tip V deki tehlikeyi yaşarsınız.

Yavaşlayın. Eğer sürücü ile göz teması kuramadıysanız (özellikle geceleri), gerektiğinde tamamen durabileceğiniz ölçüde yavaşlayın. Bu sürüş zevkinizi azaltabilecek bir durumdur, ancak çarpışmaktan iyidir.

Çarpışma Tip VII – Arkadan Çarpmalar

Sağa parketmiş bir aracı geçmek için, ya da yoldaki bir engelden, bozukluktan kaçmak için masumca hafif sola kayarsınız, arkanıza bakmadan. Ve arkanızdan gelen araç size çarpar.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

 • Asla, asla önce arkanızı kontrol etmeden sola kaymayın. Bazı motorlu araç sürücüleri, bisikletçilerin dibinden geçmeyi sever, böylece çok az sola kaymanız bile size çarpmalarına neden olabilir. Omuzunuzdan geriyi kontrol ederken düz bir çizgi üzerinde kalabilmenin pratiğini yapın. Pek çok yeni bisikletçi, arkasını kontrol ederken farkında olmadan sola kayar, ve bunun sonu felaket olabilir.
 • Park etmiş araçların arasına girip çıkmayın. Parketmiş araçların arasındaki boşluklara girip sonra park etmiş bir araca denk geldiğinizde tekrar yola çıkmak gibi manevraları asla yapmayın. Bu, arkadan çarpılma riskini beraberinde getirir. Bunun yerine düz, sabit bir çizgide sürün.
 • Ayna kullanın. Eğer bir aynanız yoksa, doğruca bisiklet dükkanına gidin ve bir tane satın alın. Gidona, kaska ya da gözlüğe monte edilebilen modellerden birini seçebilirsiniz, tercihinize kalmış. Sola kaymadan önce mutlaka arkanızı kontrol etmelisiniz, bir aynanız varsa bunu başınızı geriye çevirmek zorunda kalmadan daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Çarpışma Tip VIII – Arkadan Çarpmalar – 2

Bir araç arkadan gelir ve size çarpar. Bu, pek çok bisikletçinin en çok korktuğu durumdur, fakat aslında en çok karşılaşılan çarpışma tiplerinden değildir (belki gece sürüşleri ya da şehirlerarası uzun yolculuklar hariç). Bununla birlikte, genellikle arkanıza bakmadığınız düşünülürse, kaçınılması en zor çarpışma tiplerinden biridir. Bu tür çarpışmalardan kaçınmanın en iyi yolu, geniş caddelerde, bisiklet yolunda ya da trafiğin yavaş aktığı yollarda sürmektir. Austin bisikletçileri Tom Churchill ve Andrew Turner, ve muhtemelen William Sigtryggsson bu şekilde öldürüldü. Tüm bu üç olay da gece meydana geldi, ve en az ikisinde bisikletçinin ışığı yoktu. Bu tip arkadan çarpmalar gündüz seyrek olarak görülür.

Bu çarpışmadan nasıl kaçınılır?

 • Bir arka lambası edinin. Eğer gece sürüşü yapıyorsanız, kesinlikle kırmızı bir arka çakarınız olmalıdır. Önceden Florida’da ve şu an Nevada’da bisiklet güvenliği uzmanlığı yapan Bruce Markey, Florida’daki bisiklete çarpma olaylarının %60’ının geceleri ışıksız süren bisikletçilerin başına geldiğini söylüyor. 1999 yılında ABD’deki ölümlü bisiklete çarpma olaylarının %39’u akşam 18:00 ile gece yarısı arasında olmuş (USA Today, 10-22-01).

Bisikletçilerde 15 dolar ya da daha ucuza kırmızı arka lambası bulabilirsiniz. Bu tür lambalar genellikle iki ya da dört adet AAA pil kullanır (Ç.N. – en küçük kalem pil), ve pil genellikle aylarca (yaklaşık 200 saat) dayanır. Daha fazla vurgulayabilir miyim bilmiyorum: Eğer gece sürüyorsanız, bir arka lambası edinin.

 • Yansıtmalı bir yelek ya da güvenlik üçgeni giyin (alttaki resme bakın). Yüksek kaliteli yansıtmalı giysiler sizi sadece gece değil, gündüz vakti bile daha görünür yapar. Bir arkadaşım gündüzleri de böyle bir giysi giyiyordu ve benden 400 metre (çeyrek mil) uzaktayken bile, bisikletini ya da kendisini göremememe rağmen yeleğini açıkça görebiliyordum. Geceleri fark daha da büyük olur. Bisikletçilerde 10-15 dolara yansıtmalı yelek ya da güvenlik üçgeni bulabilirsiniz. Arkadan bir motorlu taşıtın yaklaştığını farkettiğinizde, bisikletin üzerinde doğrulmanız, yansıtmalı giysilerinizin etkisini artırır.
 • Geniş caddelerde sürün. Aynı yöne giden bir bisikletli ve bir motorlu aracın yanyana rahatlıkla sığabileceği kadar geniş caddelerde sürün. Böylece bir araç sizi görmese bile size çarpmadan geçip gidebilir.
 • Trafiği yavaş caddeleri seçin. Yavaş giden bir motorlu aracın sürücüsü, sizi daha kolay farkeder. Şehirde dolaşırken mahalle aralarını kullanırım. Siz de şehirde iki lokasyon arasında mahalle aralarından giden alternatif rotaları öğrenin.
 • Hafta sonları arka sokakları tercih edin. Cuma ve cumartesi geceleri risk daha fazladır, çünkü sarhoş sürücüler yollara doluşur. Eğer hafta sonu gece sürecekseniz, ana yollardansa arka sokakları kullanın.
 • Bir ayna edinin. Bir ayna alın ve onu kullanın. Eğer motorlu araç sizi görememiş gibi hissederseniz, bisikletinizden atlayın ve kaldırıma kaçın. Aynalar 5-15 dolar arasındadır. Bana güvenin, eğer bisikletinizi sürerken ayna kullanmaya alışırsanız, daha önce ayna kullanmadan nasıl sürdüğünüze şaşıracaksınız. Bir ayna aldıktan sonra paranoyamın %80’i gitti. Eğer ikna olmadıysanız, bir ay ayna kullanarak bisiklet sürdükten sonra aynanızı çıkarın, ve aynanın olması gereken yere hangi sıklıkla gözünüzün kaydığına, aynasız kendinizi nasıl güvensiz hissettiğinize dikkat edin.

Kaldırıma uzak durun. Sezgilerinize aykırı gelebilir, ancak kaldırım taşı ile aranızda biraz boşluk bırakın. Bu, aynadan büyük bir aracın size çarpmadan geçebilmek için fazlasıyla yakından yaklaştığını farkettiğinizde kaçabileceğiniz bir yer sağlar. Ayrıca kaldırıma çok yakın sürerseniz, sağ tali yoldan gelen araçların sizi farketmesi zorlaşır (Ç.N. – kaldırıma çok yakın sürmenin olası bir tehlikesi de, arkadan yaklaşan aracın paniğiyle kaldırıma pedalı ya da lastiği çarpma, böylece dengeyi kaybederek iyice aracın önüne kayma hatta düşme riskidir).