Antrenman

Bisiklet antrenmanlarımızda hava koşulları performansınızı etkileyen nedenlerin başından gelir. ama her türlü hava koşullarında şartlar ne olursa olsun, açık hava antrenmanlarının sporcular için önemi yadsınamaz. Ve tabi, verdiği keyif de…

Eğer evinizde üzerine çıkıp, antrenman yapacağınız bir makaranız yoksa ve uymanız gereken bir antrenman programınız varsa dışarısı sizi bekliyor demektir. Biliyoruz ki  böyle havalarda insanın kendini motive etmesi oldukça zordur. Ancak unutmamalıdır ki yeterli önlemi aldığınız takdirde antrenmanınızdan her zaman keyfi alabilirsiniz. Yeter ki pedala bir kez basmaya başlayın.

İşte size kendinizi antrenmana çıkmak üzere motive ettikten sonra soğuk ve yağmurlu bir havada bisiklet antrenmanı yapmaktan zevk alabileceğiniz birkaç püf nokta.

  • Öncelikle doğru antrenman kıyafeti seçin. Alt katmanda termal atletin üzerine giyeceğiniz kışlık içi ısı koruyuculu bisiklet forması (jersey) ve tayt ısınızı korumada yardımcı olacaktır. Üst katmanda ise su ve rüzgar geçirmez nefes alabilen kumaştan bir bisiklet montu sizi yağmurdan ve soğuktan koruyacaktır. Eğer ayaklarından fazla üşüyen biri iseniz ayak kılıfı kullanmayı ihmal etmeyin, ayrıca kışlık termal eldivenler ellerinizi korumak da fayda sağlayacaktır. Bunlara ek olarak kol ve bacaklarınıza ısıtıcıları kullanabilirsiniz.
  • Yağmur ve soğukta ayaklarınızın sıcak kalması vücudunuzun gere kalanı için çok önemlidir. Üşümüş ve buz kesmiş ayaklar ile pedala güç vermek gerçekten acı verici olurken su dolu bir ayakkabı da fazladan ağırlığa neden olacaktır. Ayrıca üşümüş ayaklar özellikle de bayan bisikletçiler için sağlık problemlerine yol açabilir. Ayaklarınızı soğuktan ve yağmurdan korumanın en etkili yolu bisiklet ayakkabınızın üzerine takacağınız koruculardır (shoe covers) . Kışlık koruyucular genelde neopren dene ısıyı içeriye hapsederken soğuğu ve suyu geçirmeyen bir malzemeden imal edilirler. Tıpkı dalgıçların kıyafetlerinde olduğu gibi. Ayaklarınız için bir diğer koruma yolu ise kış için özel üretilmiş bisiklet ayakkabılarını tercih etmektir. Bu ayakkabıların su ve soğuk geçirmeyen özellikleri sayesinde ilave koruyucu takmadan rahat bir sürüş yapabilirsiniz. Bir çok kaliteli üreticinin kışlık ayakkabı alternatifini de piyasada bulabilirsiniz.
  • Güneşli bir havada antrenman sırasında kullandığınız gözlüğün size yararı büyüktür. Size güneş ışınlarından korur ve gözünüzü kısmanızı engeller. Ancak yağmurlu bir havada kullanacağınız bir spor gözlüğü size çok büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle de yağmur damlacıkları rüzgar ile beraber gözünüzün tam içine giriyorsa ya da grup antrenmanı sırasında öndeki arkadaşınızı takip ediyorsanız gözlük kullanmanız şarttır. Aksi takdirde gözünüzü kapatma refleksinden ya da eliniz ile silme ihtiyacından dolayı kaza yapma kaza yapma olasılığınız çok yüksektir. Size önerimiz şeffaf ya da sarı camlı spor gözlüklerini tercih etmenizdir. Bazı spor gözlüklerinin güneşli ve kapalı/yağmurlu havalar için ayrıca lensleri de satış paketleri içerisinde yer alır. Alırken bu yönde tercihinizi kullanabilirsiniz.
  • Soğuk ve yağmurlu havalarda eldiven tercihiniz sürüş sağlığınız açısından çok önemlidir. Soğultan donan ve ıslanıp kayganlaşan parmaklarınız size bisiklet üzerinde çok zor anlar yaşatabilir. Bu sebeple kış için üretilmiş parmak uçları kapalı ve gidonu tutarken kaymayı engelleyici parçaları olan eldivenleri tercih edin. Böylece soğuk hava koşullarından etkilenmeden parmaklarınızdaki dolaşım sağlıklı olacak ve uzun bir antrenman sonunda bile ellerinizi hissedebileceksiniz.
  • Eğer asfalt sürüşü yapacaksanız lastiklerinizin havasını normalden daha az tutun. Böylece lastiğin yol ile sürtünen kısmı artacak ve bisikletiniz yola daha fazla tutunacaktır. Bu da sizi kaygan zeminde ani kaymalardan ve kazalardan koruyacaktır. Eğer arazide veya orman patikalarında sürüş yapacaksanız da çamura karşı dirençli ve yüksek dişleri olan kışlık lastikleri tercih etmeniz performansınızı arttırmada yardımcı olacaktır. Ayrıca arazi sürüşlerinizde takılıp sökülebilen pratik çamurluklardan da faydalanabilirsiniz. Bunlar da çamurun size sıçramasın büyük miktarda engellemede yardımcıdırlar. Aynı şey dağ bisikleti ile çıkacağımız yol antrenmanı için de geçerlidir.
  • Eğer yol antrenmanı yapacak iseniz asfaltın üzerindeki beyaz çizgilerden ve diğer amaçlarla çizilmiş asfalt çizgilerinden uzak durmaya özen gösterin. Çünkü bu tür yüzeyler farklı boyalardan yapıldığından daha kabarık ve kaygandırlar. Ve bir anda lastiğinizin kaymasına neden olabilirler.
  • Soğuk havalarda yapacağınız uzun antrenmanlarda besin alımınıza özen gösterin. Size enerji verecek gıdalar üşümenizi de engelleyecektir. Ama unutmayın bisiklet üzerinde beslenmenizi düz zeminde giderken yapmanızda fayda vardır. Aksi takdirde eğimli bir inişte yoldan çıkmanız ve kaza yapmanız an meselesi olacktır.
  • Özellikler yağmurlu havalarda mümkünse trafiğe kapalı alanlarda antrenman yapmaya özen gösterin. Yağmur sizin için olduğu kadar araç sürücüleri için de ayrıca bir zorluk yaratır ve görüş mesafesini azaltır. Siz her ne kadar korunmaya çalışsanız da güneşli bir güne oranla kaza olma olasılığı normalden daha fazla olacaktır
  • Antrenman sonrasında bisikletinizi temizlemeyi ihmal etmeyin özellikle de zincirini! Eğer zincir ve aynakolu yeterince temizlemezseniz çamur parçaları üzerlerinde kuruyarak büyük zarar verecektir. Bu zarar bazen geri dönülmez olup parça değişimi yapmanıza bile neden olabilmektedir.