Hangi bisikleti almalıyım

1) Alacağınız bisikletle ne yapmayı amaçlıyorsun? (Gezi, Ulaşım, Hobi, Gösteri, Spor)

2) Hangi sıklıkla bisiklet de bineceksin?

3) Bu bisikleti almak için ayırdığın bütçe nedir?

Ne Yapmayı Amaçlıyorsunuz

Bisikleti gezi, ulaşım, hobi, gösteri ve spor gibi alanlarda kullanılmak da siz bunlardan hangisini yapmayı planlıyorsunuz. Bisiklet ilk olarak ulaşım taşıtı olduğu unutmayın.

Her kişiye ve her bütçeye göre bisiklet vardır, önemli olan bisiklete binmeye karar vermektir. Bu da çok zor olmasa gerek, birkaç kere denemek yeterli olacaktır. Bisikletin üzerine oturduğunuzda yalnızca iki tekerli bir taşıtı sürmenin yanında özgürlüğü, rüzgarın iliklerinize kadar sizi mutlulukla doldurmasını keşfedeceksiniz. Yolda giderken mantık aramazsınız, sadece gidersiniz. Asfaltta,  dağda, patikada, karda, yağmurda, çamurda…

Gelelim en doğru bisiklet nedir sizin için;

Öncelikle bisiklet ile ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin dağlarda, tepelerde mi gitmek istersiniz yoksa asfalt yollarda uzun turlara mı çıkmak ya da bunların dışında hız mı yapmak istersiniz? Her üç şıkkı da tek tek değerlendirelim.

Birinci seçenek (bu bisikletle yapabilecekleriniz Gezi, Ulaşım, Hobi, Spor) dağlarda tepelerde gitmek… Kısa bir tasvir yapacak olursak, bir yol hayal edin ormanların arasında dar bir patikadan seyrediyorsunuz ve yanınızda tertemiz bir ırmak gürül gürül akıyor. Çok zor bulunacak bir yol gibi gelebilir ancak eminim ki var ve keşfedilmeyi bekliyor. Daha günlük bir örnek verelim; hayatın rutin akışı sizi artık rahatsız ediyor ve birden gidonunuzu taşlık bir araziye çevirerek hayatınıza renk katmak istiyorsunuz. İşte siz dağ bisikleti insanısınız. Önünde amortisör (çift amortisörlü profesyonel) olan dağ bisikletleri size göre.

İkinci seçenek (bu bisikletle yapabilecekleriniz Gezi, Ulaşım) ben asfalt yoldan giderim uzun yol yaparım, kimseler beni tutamaz diyorsanız siz tur bisikleti insanısınız. Uzun şehirlerarası turlar veya hedefi daha da büyüterek ülkeler arası turlar ve hatta dünya turu hayalinizi süslüyorsa tur bisikletleri tam size göre. Amortisörü olamayan, düz maşalı bir bisiklet veya küçük süspansiyonlu bir bisiklet sizin işinizi görür.
Peki, aralarında ne gibi farklar var?  Belki Amortisörlü bir bisiklet ile de asfaltta gidebilirsiniz ancak sizin enerjinizi daha da harcayacak dahası size ağırlık yapacak. Uzun yola çıkarken yükünüz de çok oluyor ve amortisörün ağırlığını geçtim bisiklet ayaklığı bile ağır geliyor. Bunun dışında tur bisikletlerinin jantları 28″ tir, dağ bisikletlerinin ise 26″. Bunun sebebi dağ bisikletinde manevra yeteneğinizin yüksek olması gerekiyor bu sebepten 26″  jant ve yolu sağlam tutan lastikler çok daha uygun olacaktır. Uzun yolda ise daha az yorularak daha çok yol gitmek önemli olduğundan 28″ idealdir.

Üçüncü seçenekse (bu bisikletle yapabilecekleriniz spor) Yerimde duramam, hız benim adım diyorsanız yarış bisikletlerini sizin için idealdir. Jantları 28″ ancak tur bisikletinden çok daha ince ve hassastır. Bisiklet üzerinde duruşunuz diğer tüm bisikletlerden çok daha aerodinamiktir. Bu da sizin çok daha rahat hızlanmanıza yardımcı olacaktır.

Dördüncü seçenek (bu bisikletle yapabilecekleriniz Ulaşım) Bunların dışında çok daha farklı bir bisiklet kullanıcısı kitlesi var ki bunlar şehir içinde kullananlar. Şehir bisikletleri dediğimiz bu bisikletler tarz itibariyle tur bisikletine benzemekle beraber gidonları ve duruş açısı yönünden farklılık arz eder. Gidon adeta sizin kollarınızın devam gibi bisiklete bağlanır. Gidonu size dönük M harfi gibi düşünebilirsiniz. Şehir bisikletleri üzerinde sizi şehir içinde sizi rahat ettirecek çamurluk, bagaj ve sepet gibi aksesuarlar mevcut halde gelir. Gelelim katlanabilir bisikletlere; eğer bisikletimde az özellik olsun kısa bir turun ardından otobüsle veya taksi ile evime döneyim diyorsanız bu bisikletler tam size göre. Tabi ki katlanabilir bisikletlerinde çok gelişmişleri piyasada mevcut hatta Hüseyin Ürkmez bu bisikletle Türkiye – İtalya turu yapmıştır.

Beşinci seçenek (bu bisikletle yapabilecekleriniz Gösteri) Bana bunların hiç biri uymuyor ben biraz zıpırım, hoplamam zıplamam lazım diyorsanız da freeride ve downhill bisikletlere bakmalısınız. Freeride bisikletlerinde daha çok akrobatik hareketler için uygundur. Downhillde ise dağdan iniş için uygundur.

Tüm bunlara ek olarak son bir şey daha yazalım bayan kullanıcıya bayan bisikleti erkek kullanıcıya erkek bisikleti öneriyoruz. Bayanlar bazen erkek kadroları kullanıyor ve bunun neticesinden bazı ağrılar çekiyor bunun sebebi tamamıyla kadro geometrisi ile alakalıdır. Sanırım gerçekten boşa kadın/erkek olarak ayırmıyorlar.

Test Sürüşü Yapın !!

Bir bisikleti tanımanın en iyi yolu ona binmektir! Bisikletçinizden beğendiğiniz bisikletin sele boyunu ve gidonu ölçülerinize uygun olarak ayarlamasını rica edin. Kısa bir tur attın eğer geometrisi size uygunsa bisikleti düşünmeden alabilirsiniz.

Bisikletinin markası ne olursa olsun #vitesinshimano olsun!