“DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ”

“Bisikletliler Derneği, 2008 yılından beri İstanbul Merkezli, Türkiye genelinde 2 şubesi, 50 il ve ilçede etkin temsilciliği bulunan 504 asli, 200.000 fahri üyesi olan, ECF (Europan CyclistS Federation) Avrupa Bisiklet Federasyonu tam üyesidir ve Eurovelo Yerel Koordinatörü’dür.

Bu bağlamda ülkemizde bisikletli yaşam için alt ve üst projeler üreten, bunların yanı sıra, sosyal yaşam, sosyal, kültürel tarihi, anma, turizm, çevre konulu etkinlikler ve turlar düzenlenmektedir. 11 yıldır binlerce kitlesel bisiklet sürüşleri haricinde birçok yasal düzenlemeyi barındıran çalışmalara etkin katılım sağlamaktadır.

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler 3 Haziran’ı DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ ilan etmiştir. Geçen yıl İstanbul Genel Merkezimizde dünyada tek kıtalar arası bisiklet geçişi yapılan tur ile Dünya Bisiklet Günü, eş zamanlı olarak yurt genelindeki Şube ve Temsilciliklerimiz ile kutlanmıştır.

Bisiklet; ekonomi, çevre, sağlık, eğitim, spor, trafik, turizm, kültürel etkileşim ve birçok farklı alanda dünya şehirlerinin en büyük çözüm ortağıdır.

Türkiye’de de uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz bisiklet alt yapı yatırımları, yasalar, eğitim ve ulaşım entegrasyonu gibi girişimler belirli bir gelişimi beraberinde getirilmiştir. Buna rağmen gün geçtikçe artan bisikletli trafiğine eş değer bir büyüme kat edilememiştir. Bisikletli yaşama dair artan taleplere kurumlar yeterli yatırımları sağlayamamaktadır. Bisiklet yollarının büyük bir kısmı eksik ya da hatalı, yanlış konumlandırılmış mahalli bölgelerde ve yetersiz sayıdadır.

Bisiklet yolu olmayan yollarda da Bisiklet, trafikte diğer araçlarla aynı yol hakkına sahiptir.

Bisikletin trafikteki yeriyle ilgili yeterli kamusal kampanyalar ve bilinçlendirme çalışmaları sağlanmadığından dolayı motorlu araç sürücüleriyle bisikletler trafikte karşı karşıya kalmakta, motorlu araç sürücüleri tarafından bisikletin trafikteki yeri sayılmamaktadır.

Sonucunda sokağına, mahallesine, şehrine, ülkesine her pedalıyla katkı sağlayan bireylerin her gün üzücü haberlerini alarak bisikletli yaşam çalışmalarının yetersizliği bir kez daha gözlemlenmektedir.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde bir kez daha yineliyoruz;
Trafikte Bisikletlinin yasalarla belirlenmiş haklarına saygı, TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI.

Bisikletli yaşam için, yaşam hakkı için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

İklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon salınıma dur demek için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

Sağlıklı bir gelecek, temiz bir çevre için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

Temiz bir çevre, sağlıklı nesiller için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

Güçlü bir ekonomi, fosil yakıta bağımsız bir gelecek için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

Ülkemizin tüm güzelliklerini Dünya’ya sunabilmek için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

Rahat kentler, mutlu insanlar, trafiksiz şehirler için; TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Kutlu Olsun!

https://www.facebook.com/pg/bisikletlilerdernegi/photos/?tab=album&album_id=10155941969197041&__tn__=-UC-R

Görüntünün olası içeriği: yazı

Önerilen makaleler