20140819_153550

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDA, BİSİKLET İÇİN EK ÜCRET ALINMAYACAK…

Bisikletliler Derneği olarak, İETT’nin merkez binasında yapılan “Bisiklet” konulu toplantıya katıldık ve İETT yetkililerine, tüm bisikletliler adına taleplerimizi ilettik. Toplantıya, Bisiklet Federasyonu İl Temsilcisi, Bisiklet Kültürünü Geliştirme Derneği, Bisiklet Ulaşım Platformu, İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü, İETT Genel Müdürlüğü’nün ilgili birim yöneticileri, İstanbul Ulaşım ve İSPARK yetkilileri de katıldı.

Dernek olarak, uzun zamandır, bisikletseverler için yaptığımız girişimler, sonunda kısmen de olsa, dün İETT yönetimi ile yapılan toplantıda, beklenilen müjdeli haberin gelmesini sağladı.

25.03.2014 tarihinde, UKOME yönetimine, bisikletlilerden haksız yere para alındığını, bunun yasal olmadığını belirten bir dilekçe ile başvurmuştuk. Derneğimizin bu başvurusu sonucunda yapılan ilk UKOME toplantısına, derneğimiz de davet edilerek söz hakkı verilmiştir. Burada yaptığımız savunma sonucunda da, “Toplu taşıma araçlarında, sadece yolcudan bilet talep edilir. Bunun dışında, ek bilet alınmaz” olarak tanımlandı. Ancak, UKOME kararında, açıkça, “Bisikletten ücret alınmaz” tanımının açıkça yer almamış olmasından dolayı, işletmelerin, bisikleti yük sınıfına sokarak ücret talep ettiğini belirtmiştik. Bunun için ek bir çalışma daha yapılarak, bir sonraki UKOME toplantısındaki kararda açıkça belirtilerek, UKOME kararı alınması gündeme getirilmiştir. Derneğimiz her zaman için bu konunun takipçisi olmuştur.

İ.B.B Ulaşım Daire Başkanlığı’nın, 14.04.2014 sayılı yazısında atıfta bulunduğu UKOME kararına dayanarak, bisikletten ücret alınmaması yönündeki yazısı, tarafımıza ulaştığında biz de yazıdaki kararın gereğinin yapılması için Toplu Ulaşım Müdürlüğü’ne tekrar yazılı olarak başvurduk. Ancak, yapılan görüşmede, UKOME tarafından alınan kararın üzerinde henüz yeterince çalışılmadığından dolayı bu konuda bir açıklama yapılmaması rica edildi.

İETT ile yapılan 19.08.2014 toplantıda ise bu isteğimiz tekrar sözlü ve yazılı olarak dile getirilmiştir. Bu konuya yanıt olarak da, toplu ulaşım türlerinin bu karara uymak zorunda olduğu, tarafımıza şimdilik sözlü olarak iletilmiştir.
( Resmi yazının da daha sonra tarafımıza iletileceği belirtilmiştir. )

 

yazı 1 yazı 2 yazı 3 yazı 4

Önerilen makaleler