Sarı Bisiklet Projesi’yle ETİ ve Aktif Yaşam Derneği herkesi pedala çağırıyor.

10500581_582402081878315_1737233032304200164_n
Sarı Bisiklet seni çağırıyor!
Sarı Bisiklet hareketi başlıyor. Eti ve Aktif Yaşam Derneği, hayatına hareket katmak için seni bisiklete binmeye çağırıyor.

Sağlık için hareket, hareket için bisiklet diyerek yola çıkan projede küçük büyük herkes için bir şeyler var.

İlköğretim okullarında kurulan Sarı bisiklet eğitim parkurunda bisiklete binmeyi bilmeyen çocuklarımız bisiklet kullanmayı öğrenecek, bilenler ise güvenli sürüş eğitimi alacaklar. Üstelik çocuklar için hazırlanan “Sarı Bisiklet eğitim kitapçığı” ile de bisiklet dünyasına dair önemli ve faydalı bilgileri eğlenerek öğrenecekler.

Yoğun ders temposunda hareket etmeye vakit bulamayan üniversiteliler, kampüste kurulacak Sarı Bisiklet standında bulunan ücretsiz bisikletlerle hem kampüs içi ulaşımlarını sağlayacak hem de spor yaparak hareketli bir yaşama adım atmış olacaklardır.

Semt pazarlarında kurulacak Sarı Bisiklet stantlarındaki üç tekerlekli Sarı Bisikletlerle arzu edenler hem sağlık için pedal çevirecek hem de pazardan aldıklarını kolayca taşıyacaklar.

“Bisikletimi uzun zamandır kullanmıyorum” diyenlere de iyi haberlerimiz var. Sarı Bisiklet Mobil Tamir Aracı mahalle mahalle dolaşıyor; unutulan, kullanılmayan bisikletlerin bakımını ücretsiz yapıyor.

Sarı Bisiklet hareketine katılanların çocukluk anıları ve çalışmayı unutmuş kasları canlanacak…
Yani, bisiklete binmemek için bahanen kalmadı.

Sağlıklı yaşam için hareket etminin gerekliliğine dair farkındalık yaratmak ve bisiklet kullanımını teşvik etmek isteyen bu projenin dört farklı ayağı var:

10336585_581402308644959_775184693086418106_n

1) İlkokul öğrencilerine yönelik güvenli bisiklet sürme teorik ve pratik eğitimi
Güvenli bisiklet sürüş eğitimi 2-3-4. sınıf öğrencilerini hedef alıyor. Bilgilendirici panoların da yerleştirildiği okullarda, haftanın 5 günü teorik eğitim ve okul bahçelerine kurulan parkurlarla pratik eğitim veriliyor. Bu eğitimler bisiklete binmeyi bilmeyen öğrenciler için güzel bir başlangıç olurken, bilenlerin de sürüş hakimiyetlerini artırmasına yardımcı oluyor.

2) Üniversite kampüslerinde ücretsiz bisiklet paylaşım sistemi
Belirli üniversitelere bisiklet kiralama stantlarının kurulduğu bu sistemde, öğrencilere ücretsiz bisiklet kiralama imkanı veriliyor. Bu sayede üniversite öğrencileri sadece kimliklerini vererek kiraladıkları bisikletlerle çok daha “hareketli” bir kampüs yaşantısına sahip oluyor. Şimdiye kadar Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampüsünde yapılan uygulama, yeni öğretim döneminde Anadolu Üniversitesi Kampüsü’nde de yer alacak.

3) Semt pazarlarında ücretsiz üç tekerlekli bisiklet (kargo bisiklet) kiralama hizmeti
Projenin ilgi çekici ayaklarından biri ise semt pazarlarında kadınlara yönelik koyulan üç tekerlekli bisikletler. Üç tekeri sayesinde denge sağlaması çok daha kolay olan bisiklet, sepetleri sayesinde kadınları ellerinde ağır poşet taşıma derdinden kurtarıyor. Öte yandan da hareket etmelerine katkıda bulunuyor. Eskişehir Semt Pazarı’nda kurulan sistem şimdiden olumlu tepkiler almış.

4) Mobil Tamir Aracı
Projenin son ayağı ise Mobil Tamir Aracı. Atıl durumda çürümeye bırakılan bisikletlerin tekrar sokağa kazandırılmasını amaçlayan tamir aracı sokak sokak gezerek ücretsiz bisiklet bakım onarım hizmeti sunuyor.

Rakamlarla Sarı Bisiklet Projesi
Proje 3 yıl boyunca devam edecek her yıl farklı bir ile gidecek.
Proje süresince 3 yılda 20.000’e yakın ilköğretim öğrencisine güvenli bisiklet sürüş eğitimi verilecek.
Proje boyunca 3 yılda ‘Mobil Tamir Aracı’ sayesinde, atıl durumda olan yaklaşık 10.000 bisiklet hayata kazandırılacak.
Sarı Bisiklet, gittiği her ilde belirlenecek üniversitelerde, gençler için kampüs içi ücretsiz bisiklet kullanım fırsatı sağlayacak. Üniversite kampüslerinde 3 yıl boyunca ortalama 25.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor
ETİ Sarı Bisiklet Reklam Filmi için tıklayınız.

Önerilen makaleler