Dünya Bisiklet Günü

Bu yıl ikincisini kutlayacağımız Dünya Bisiklet Günü’nü gece sürüşüyle karşılıyoruz. 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece, Kadıköy – Kartal arasında pedal çeviriyoruz.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Bu yıl Dünya Bisiklet Günü konseptimizde, TRAFİKTE BİSİKLETLİYE SAYGI temasını işleyeceğiz. Trafikte bisikletinin hakkı ve bisikletli kazalarının önüne geçilmesi için bir kez daha yüksek sesle çağrıda bulunacağız.

Kask, far, arka lamba, güvenlik yelesi giyilmesi rica olunur
Toplanma Alanı: Kadıköy Rıhtım Atatürk Anıtı
Saat: 22.30


https://www.facebook.com/events/2565810486978820/

İnsanlar şehir içinde, dışında, sporunda, gezisinde, işinde gücünde bisiklet sürmek istiyor. Gün geçmiyor ki üzücü bir haber ile sarsılmayalım… Bisikletli ulaşım altyapısı, bisiklet kültürü ve bisikletli yaşama dair bilinç düzeyli yeterli seviyede olmadığından dolayı motorlu araç sürücüleri tarafından sıkıştırılıyoruz, yol hakkımız tanınmıyor. ve daha nicesi.. Trafik kurallarını hiçe sayan, bisikletlilere saygısından nasibini anlamış nice kişi, bisikletlilere çarpıyor! Bizi yaralıyor, canımızı yakıyor!

Fotoğraf açıklaması yok.

Kaza, ihmalden kaynaklanır. Peki yol hakkı olan bir bisikletliye silme geçmek, yol hakkı tanımamak vb motorlu araç sürücülerinin medeniyetsiz davranışları bir ihmal ise bisikletli yaşamın gelişmesi için çaba göstermeyen her kim varsa bu ihmale ortak değil midir?

Biz 11 yıldır binlerce etkinlikte on binlerce insanla binlerce defa yüksek sesle bağırdık. Çalmadığımız kapı, anlatmadığımız insan kalmadı. Hala büyük bir sabır ve enerjiyle anlatıyoruz, anlatacağız. Ülkenin her yerinde birçok dernek, grup, topluluk ve bisiklet aktivistleri gönüllü olarak tüm bu üzücü olayların önüne geçmek için her gün ama her gün uğraşıyorlar. Bir sürü güzel insan, güzel yarınlara inanıyor. Sonuç? Bisiklet için yatırımlar, farkındalık çalışmaları yeterli mi? Kurumlar, yerel yönetimler, samimi olarak bisiklet için çalışıyorlar mı? Yeterli eğitim veriliyor mu, kamusal kampanyalar yürütülüyor mu?

Lütfen bulunduğunuz yer neresi olursa olsun hangi gruba
derneğe, topluluğa bağlı olursanız olun ya da bireysel sürücü olun, yarışçı olun fark etmez: Bisikletli yaşam için elinizi taşın altına koyun! Etkinliklere katılın, davet edin,anlatın. Farkındalığı, bilinci birlikte oluşturabiliriz. Birkaç kişiyle olmaz, hep birlikte olmalıyız. Sitem ederek olmaz, farklılıklarımızı birleştirip büyük olmalıyız.

Ne zamana kadar mı? O motorlu taşıt, bir bisikletli görünce saygı gösterene kadar. Her bisikletli korkmadan, başıma bir iş gelecek mi diye düşünmeden pedal çevirene kadar!

Nerede olursanız olun, kim düzenliyorsa düzenlesin kitlesel bisiklet sürüşlerine dahil olun!

Yakın zamanda kaza geçirmiş olan tüm bisikletlilere geçmiş olsun dileklerimizi iletir, tüm kazaların hukuki olarak takipçisi olacağımızı bildiririz.

Sepsis Çalışmalarına Uluslar arası ödül!

Sağlık Bakanlığı, Türk Yoğun Bakım Derneği ve Bisikletliler Derneği işbirliği ile Türkiye çağında düzenlenen Dünya Sepsis Günü çalışmaları uluslar arası bir ödül taçlandırılmıştır.

Türkiye çapında düzenlediğimiz Dünya Sepsis Günü bisiklet turlarına dahil olan herkes, bu ödülün sahibidir.
“Yaşamı Değil Sepsis’i Frenle!’

Fotoğraf açıklaması yok.

“Siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni tâkîbe ahdetmişsiniz. İşte ben bu sözden çok duygulandım. Yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. Fakat arkadaşlar yorulmamak ne demek? Elbette yorulacaksınız. Benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman dahî durmadan yürümek, yorulduğunuz dakîkada dinlenmeden beni tâkip etmektir. Yorgunluk, her insan için tabii bir hâlettir. Fakat insanda yorgunluğu yenebilecek mânevî bir kuvvet vardır ki, bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.

Sizler, yani yeni nesil Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edecekseniz. Ben bu akşam buraya yalnız bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!

Fotoğraf açıklaması yok.

ECF Genel Kurulu…

Derneğimizin tam üyesi olduğu ECF (Avrupa Bisiklet Federasyonu) Genel Kurul toplantımız için Avrupa’nın başkenti Brüksel’deyiz.

Sunumlar, toplantılar ve bire bir görüşmeler haricinde Brüksel’in son yıllarda bisiklet alt yapısında arttırdığı büyük yatırımları yerinde tek tek inceleyip raporluyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Yoğun Bakım Hayata Bağlar Bisiklet Turu

Dünya El Hijyeni Gününde Türk Yoğun Bakım Derneği, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Bisikletliler Derneği işbirliğiyle PEUGEOT Bisiklet, Kadıköy Belediyesi katkıları İle YOĞUN BAKIM HAYATA BAĞLAR sloganı İle Kalamış Bostancı Bağdat caddesi güzergahında bisiklet turu düzenlendi.

Fotoğraf Albümü:

https://www.facebook.com/pg/bisikletlilerdernegi/photos/?tab=album&album_id=10155888573692041

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava

9. Yeşilay Bisiklet Gezisi

Geleneksel YEŞİLAY Bisiklet gezisi her yıl olduğu gibi bu yıl da Tarihi Yarımada parkurunda gerçekleşiyor! 🚲

Sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek, kötü alışkanlıklardan uzak, hareketli ve bisikletli bir yaşam için ulusal ve uluslararası düzeyde 50 şehirde aynı anda pedal çevireceğiz.

Toplanma Saati: 10.00
Hareket Saati: 10.30
Toplanma Yeri: Yeşilay Türkiye (Sepetçiler Kasrı)

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, yazı ve açık hava

*Bisikletlerinize bakım yaptırmayı ihmal etmeyiniz.
*Kask takılması ısrarla rica olunur.
*Gezi başlangıcında çekiliş numarası vereceğiz, çekiliş numaralarının bisiklet üzerine yapıştırılması gerekmektedir
*Çekiliş anında çekilişte bulunmayanların numaraları geçerliliğini yitirir.
*Konvoy disiplinini bozanların, sürüş güvenliğini tehlikeye atanların, görevlilerin rica ve uyarılarını dikkate almayan sürücülerin etkinliğine devamlılığı görevlilerin inisiyatifindedir.
*Tur, bir keyif ve farkındalık sürüşü şeklinde olacaktır.

Facebook Etkinlik bağlantısı:

https://www.facebook.com/events/393541437903233/

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bisiklet Turu

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bahşedilmiş dünyadaki tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında pedallarımızı çocuklar için çevirdik.

Bisikletlilere özel İDO vapur seyahati yaptık ve İstanbul Maltepe sahilinde bisikletlerimizi sürdük. Çekilişle 4 adet Peugeot marka bisikleti şanslılarına teslim ettik.

Destek ve sponsorluklarından dolayı İDO, İNTERMED ve PEUGEOT Bisiklete teşekkür ederiz.